![]() |
|
Проектът CRM GEOTHERMAL е финансиран от ЕС и има основна цел да намали зависимостта на съюза от вноса на ценни суровини и енергия. Създаденият европейски изследователски консорциум допринася за стремежа на ЕС за стратегическа автономия на ресурсите чрез комбиниране на добива на суровини и енергия. Енергийният и дигиталният преход изискват голямо количество минерални суровини, някои от които се считат за „критични“ от Европейския съюз. Тези критични суровини (CRM) се внасят предимно от неевропейски страни, където екологичните и етични стандарти може да не са толкова стриктни, както тези в ЕС. Европейският съюз, обаче разполага с неизползвани ресурси, намиращи се в геотермални флуиди, някои от които съдържат значителни количества CRM. Проектът CRM GEOTHERMAL предлага едновременното добиване на минерални суровини и топлина от възобновяемата геотермална енергия, ресурс който е достъпен 24 часа в денонощието от земните недра. По този начин технологичното решение, разработено от проектния екип, ще помогне на Европа да изпълни стратегическите цели на Зелената сделка на ЕС и Програмата за устойчиво развитие, като същевременно намали зависимостта от вносни критични суровини.
Известно е, че критичните суровини се срещат в геотермалните флуиди, но все още има много нерешени въпроси относно тяхното разпространение в различни геоложки условия и устойчивостта на тяхното извличане. Действителният процес на извличане също е голямо предизвикателство, изискващо развитие на технологиите. В тази връзка финансираният от Horizon Europe проект CRM GEOTHERMAL цели да:
Проектът CRM GEOTHERMAL стартира през юли 2022 г. и ще продължи за период от четири години. Проектът се координира от Helmholtz Zentrum Potsdam Deutsches Geoforschungszentrum (GFZ), базиран в Потсдам, Германия. Изследователският консорциум се състои от 20 партньора, включващи 14 базирани в ЕС и 6 асоциирани партньори от Обединеното кралство, Швейцария и Кения с академичен и промишлен опит. Комбинираната технология за добив ще подпомогне Европейския съюз в разработването на по-устойчива и етична CRM верига за доставки от местни източници, като намали зависимостта си от вноса, който е изложен на пазарни и политически рискове. Предложеното решение също така ще помогне за преодоляване на пропастта между обществената съпротива срещу собствения добив на суровини и нарастващото им търсене, които са същевременно критични за зеления и дигитален преход. И накрая, комбинираният добив на минерали и топлинна енергия също ще увеличи броя на успешните геотермални проекти, насърчавайки зеления преход и диверсифицирайки енергийното портфолио на Европа. Партньор на проекта в България: Българско геологическо дружество – www.bgd.bg Информация в социалните мрежи:
Актуална информация за проекта може да намерите на https://crm-geothermal.eu/
|
|